جمعه، آبان ۱۳، ۱۳۹۰

حال ایتالیا چطور است؟


 این روزها رهبران کشورهای ثروتمند جهان در "کن" فرانسه جمع شده اند تا در قالب اجلاس گروه "جی-20" فکری هم به حال بحران مالی کشورهای  جنوب اروپا بکنند و از فروپاشی واحد پولی یورو جلوگیری کنند. برلوسکونی هم آنجاست. او دیروز در سخنانش سعی کرد به سایر رهبران اطمینان بدهد که ایتالیا به تعهدات بین المللی اش در قبال اروپا پایبند است و تدابیر ریاضتی را با قدرت به انجام خواهد رساند.
اما این مساله در داخل ایتالیا با اعتراضات قابل توجهی روبرو شده است. کم کم از گوشه و کنار صدای اعتراض بازرگانان و صاحبان صنایع ایتالیایی هم به گوش می رسد.  خیلی ها می گویند او باید استعفا بدهد و راه را برای انتخابات دیگر و یا تشکیل یک دولت تکنیکیِ موقت باز کند. امروز حتی در خبر ها آمده بود که دو نفر از نمایندگان پارلمان ایتالیا  از ائتلاف راستگرای حاکم خارج شده اند و وزن سیاسی آن را از آنچه که بود ضعیف تر کرده اند. این وضعیت تا به حال چند بار اتفاق افتاده که شاید مهمترین آنها را بشود خروج "جان فرانکو فینی" رییس مجلس نمایندگان و تعدادی از نمایندگان هم پیمان سابقش دانست که حزب جدیدی تشکیل دادند. در طول سالهای گذشته دولت برلوسکونی بارها و بارها به دلایل مشابه این، با بحران رای اعتماد دست و پنجه نرم کرده و همیشه هم با اکثریت بسیار ضعیف از لبه پرتگاه دور شده است.
 برلوسکونی این بار هم مثل همیشه اعتقاد دارد از عهده مشکلات بر می آید. او می گوید ایتالیا هیچ مشکل اقتصادی جز وام هایش ندارد و  ثروت ایتالیایی ها چندین برابر وام هایی است که گریبانشان را گرفته. اما "جورجو ناپولیتانو" رییس جمهور ایتالیا اعتقاد دارد که بحران فعلی بی سابقه است.
آیا آنطور که وبسایت نشریه "فوربس" امروز نوشته است، بعد از استعفای "جرج پاپاندرئو" در یونان، اکنون نوبت "سیلویو برلوسکونی" در ایتالیا فرا رسیده است؟  برلوسکونی چنین تصمیمی ندارد. او  به رهبران جی-20 لایحه قانونی ای را که ماه گذشته طی نامه ای به اطلاع سران اروپایی رسانده بود یادآوری کرده که طبق آن برنامه های کنترل مالی به اجرا گذاشته خواهند شد. شرکای اروپایی اما آن را کافی نمی دانند. "نیکولا سرکوزی" رییس جمهور فرانسه می گوید مهم نیست که چه نوشته اید، مهم این است که چگونه آن را اجرا می کنید؛ ما به یک پیام اطمینانبخش نیاز داریم. در عین حال سرکوزی می گوید  ایتالیا می تواند از پس مشکلات برآید.  ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ اروپا و هفتمین یا هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا، با توجه به سنت های دیرینه کارآفرینی در این کشور این قوت قلب را می دهد که از این گردنه هم به سلامت عبور خواهد کرد.
برای ایتالیایی ها روزگار سخت تری در پیش است. از چند روز پیش کالا ها و خدمات در ایتالیا به دلیل افزایش مالیات ها کمی گرانتر از قبل شده اند.  حالا باید منتظر ماند و دید با چنین تدابیری اوضاع بیمار اقتصادی درایتالیا چقدر بهبود خواهد یافت.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نوشته رضا گنجی - ایتالیا

هیچ نظری موجود نیست: